PRAHA

Mezinárodní architektonická soutěž

"Vítězné náměstí"

klikni na terč

DEN ARCHITEKTURY 2018

aneb "Architektura společně!" 

 

Posedlá prostorem ve všech měřítcích, připojila jsem ateliér k oslavě světového svátku architektury. Festival organizuje sdružení Kruh, propagující architekturu všemi směry. Festival letos probíhá ve více než 80 městech České Republiky a připomíná hlavně 100 let založení Československa. Pro mě je letošek oslavou jednoho osobního výročí, protože osmičky jsou významné nejen pro republiku, ale i pro můj soukromý život a tak slavím dobrovolnou prací a činím radost nejen sobě, ale hlavně Vám. Ateliér jsme za pomoci podporujících firem a značek proměnili na malé kino, ve kterém bude probíhat doprovodný program festivalu

 

Film a architektura:

PROMÍTÁME 3 x DENNĚ! 

Atelier JanaKaštánek, Zelný trh 12, Brno

Vždy v časech 10:00h, 16:00h a 19:00h

Kapacita ateliéru:  max. 30 osob/1 promítání
wc: ANO
bezbariérový přístup: NE
Vstup ZDARMA, pro děti připraven Architekt Krychlička ze Slunečního města se zásobou her, stavebnic, knížek a nekonečných omalovánek města.

 

Rezervace míst možná na:

facebooku JanaKaštánek architekt, zprávou na osobní facebookové stránky Jana Kaštánková nebo emailem na jana@janakastankova.cz.

 

 

 

 

 

PROCHÁZKY

29.9.2018 LETOVICE - KAMENNÁ LOĎ

Pro procházky jsem si vybrala dvě moje lásky. Možná není zcela profesionální zamilovat se do území, ale když člověk umí přijmout důsledky z lásky plynoucí, jde to anebo naopak o to právě jde. Fascinace řekou, fascinace místem letovického "forum romanum", fascinace městem, které roste jinak než by předpokládal geograf. Na začátku byla také soutěž, rostoucí stohy skript a knížek místo jedněch letních prázdnin. Skicování kdekoli a kdykoli. Horečky z navrhování, z touhy přijít věci na kloub. Vášnivé debaty a přesvědčování kolegů. Nakonec odevzdání nejen výkresů, ale i veškerých ambicí na výhru. Pak náhle oči plné překvapení při pohledu raketově rostoucích preferencí našeho návrhu veřejností na webu města, vždyť v soutěži byli zkušenější esa. Všechny stupně dokumentace, inženýring, realizace včetně tvrdých či temných zkoušek na cestě. Kolaudace! Nábřeží ve formě proudnicové křivky žije!

 

30.9.2018 BRNO - OSIDLUJEME DIVOKÝ ZÁPAD

Brněnská láska je jiná než letovická. Brno znám od doby, kdy mě sem rodiče jako malou holku přesadili. Území Brna jihu, tedy území jižně pod vlakovým nádražím jsem podrobně poznala díky mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži Brno budoucnost. Účast v soutěži jsem ze samé lásky k onohu zničenému, neustále zkoušenému a přitom nádhernému kusu země přehnala. Pro obsah nestihla zcela formu a vizualizace, které prodávají, tudíž mi porota vyprášila frak dvěma strohými řádky odmítnutí. Stejně jsem svou lásku k jihu Brna nevzdala, jen k ní přistupuji jinak - ukazuji jih Brna lidem. 

 

Těším se naviděnou !

Jana

Akce DA 2018 v atelieru JanaKaštánek architekt probíhají za podpory:

Landstudio

Matula.projekce dopravních staveb

IdeaToscana

SuperSprout

LOOV

Zelený Špalíček

Restaurace Špalíček

Lidské Mraveniště

Don Quijot

vinařství Kominácký

PRAHA

Výstava soutěžních návrhů mezinárodní architektonické soutěže

Lávka Holešovice - Karlín

Kasárna Karlín 15.3. - 6.4.2018

Anotace

Útok civilizace na přírodu, útok rostoucího města na ostrov. Stejně útočí miliony spermií na čekající vajíčko než dojde k oplodnění a VZNIKu NOVÉHO ŽIVOTA. Spermie, POHYB A STRUKTURA DNA jsou základním tvarovým a konstrukčním východiskem návrhu. Lávka je rozdělena na tři části, přes vodu útočí dvě spermie, nositelky nového života z městských čtvrtí. Střed lávky nad ostrovem je vajíčkem a hlavičkami spermií na něj dorážejícími. Vítězka příroda v podobě zlaté spermie je přístupem na lávku z ostrova. Dynamický tvar lávky připomíná pohyb a neustálou PROMĚNLIVOST ŽIVOTA. Základ konstrukce je dvojitá šroubovice DNA, třetí zlatá znázorňuje SPOJENÍ DVOU PROTIKLADŮ, DVOU BŘEHŮ CIVILIZACE A PŘÍRODY. Děrování konstrukce vajíčka připomíná útoky ostatních spermií.

povinný soutěžní zákres do fotografie

soutěžní panel s rozvinutým řezem, rozvinutými pohledy a vizualizacemi

PŘEROV

STŘÍBRNÁ MEDAILE V SOUTĚŽI !!!

PROMĚNA. Horní osada se zámkem na travertinovém návrší a Dolní osada při řece, obě ležící blízko sebe ve strategickém místě při vstupu do Moravské brány, na dolním toku Bečvy. Zaplavované lužní lesy v širším okolí určují jedinečnou polohu místa mimo ně. Obě sídla přirozeně rostou až se spojí v jedno. MĚSTO. Poklidný život zrychluje své tempo, už nestačí přeprava koňmo a do blízkosti města je přivedena železniční trať. VLAK. Přináší ruch i páru, přiváží nové lidi a nové zboží. Vzniká PIVOVAR, SLÉVÁRNA, MOTOUZÁRNA. Sukcese, zrání, klimax, KRIZE. Stabilizované obyvatelstvo musí po jednom velkém konfliktu odejít. Přichází noví lidé, z jiných krajů, s jinými zvyky. Město zůstává. Chvíli dokonce chřadne. Ovšem jen do doby, kdy vývoj civilizace opět nabírá TEMPO. Tentokrát závratné. A město už se dusí moderními koňskými silami v plechovém hávu. Přitom stroje motouzárny dávno mlčí. Jde k zemi první vybydlený nájemní dům, po něm druhý a další, jen pivovar zůstává a nabírá nový lesk, zlatavý mok je třeba rozvést do jiných měst i dál. BYPASS. Přemostění zúženého nebo uzavřeného úseku za účelem zkvalitnění či obnovení průtoku oblastí, které se nachází za zúžením. Bypass je nutný, protože mimotělní oběh města nelze použít. Následuje PLÁN, hodnotná podstata předků zůstává zachována potomkům a už roste NOVÁ ČTVRŤ. Vlévá zdravou krev do žil unaveného a přesto stále krásného města. Bezpečí orientace díky prostorové kompozici, relax v parku nebo na náměstí. Parkour? Inline brusle? Zmrzlinu nebo horkou kávu? Pěší třída od vlaků a busů přes další, tentokrát dvojitý bypass - pěší lávky - jedna jako přerovská HIGH LINE nad pivovarem směrem ke školám a dál až k magistrátu, poliklinice, úřadům a pojišťovnám, druhá přes rušnou křižovatku mezi novým a starým parkem. Zotavený organismus přechází do vrcholových sil.